A hüvelyesek természetesen alacsony zsírtartalmúak, és fehérjében gazdagok. A hüvelyesek kétszer annyi fehérjét tartalmaznak, mint a teljes kiőrlésű gabonák (búza, zab és árpa), és háromszor annyit, mint a rizs. A fehérje minősége különösen fontos a növekedés és a fejlődés szempontjából.
A hüvelyesekben található kulcsfontosságú ásványi anyagok közé tartozik a vas, a kálium, a magnézium és a cink. Különösen gazdagok B-vitaminokban is, beleértve a folsavat, a tiamint és a niacint. Tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkednek.
A hüvelyesek emellett magas komplex szénhidrát- és rosttartalommal bírnak, ami azt jelenti, hogy lassan emésztődnek. Ez nemcsak jóllakottságérzetet biztosít, hanem segít stabilizálni a vércukor- és inzulinszintet az étkezések utáni kiugrások csökkentésével. Ezért a hüvelyesek ideális választásnak bizonyulnak cukorbetegek számára, miközben az inzulinrezisztencia javítása révén a testsúlykezelésben is szerepet játszanak.
A hüvelyesek gazdagok bioaktív tulajdonságokban, például fitokemikáliákban és antioxidánsokban, amelyek segítenek megelőzni bizonyos betegségeket, például az emlő- és prosztatarákot, és ellensúlyozzák a természetes öregedési folyamatokat. A fitoösztrogének emellett ismertek arról, hogy csökkentik a kognitív hanyatlást, enyhítik a menopauza tüneteit, és elősegítik a csontok egészségét.
Magyarországon a felnőtt lakosság 20–30%-a laktózintoleráns, emellett a tojásallergia és tejfehérje-allergia előfordulási aránya a gyermekek köráben 1–3%. Ezek az adatok rendkívül sokatmondóak, és szükségessé teszik a tejtermékek és tojás mellett más tápanyagforrások - például a hüvelyesek figyelembe vételét, valamint a tejtermékek növényi alapokon való helyettesítését is.
Jót tesz nekem, ha húst eszem? Milyen hatásai vannak a fogyasztásának? Hússal, vagy inkább hüvelyesekkel fedezzem a fehérjeszükségletemet?