Ráadásul olcsóbb!

A hüvelyesek gazdaságosabb alternatívát jelentenek a húsoknál.

Gazdaságosabb hüvelyesekkel fedezni bizonyos tápanyagszükségleteinket

A fehérje alapvető tápanyag az emberi szervezet számára, és nélkülözhetetlen az izmok, szövetek és sejtek építéséhez és fenntartásához. Jelenleg azt látjuk a világban, hogy a fehérje bevitelének két fő forrása a hús és a növényi alapú élelmiszerek, különösen a hüvelyesek.
Az utóbbi években egyre többen fordulnak a hüvelyesek felé nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági okokból is.

Milyen tényezők járulnak hozzá az állati eredetű élelmiszerek magasabb árához?

Takarmányozás

Az állatok takarmányozása jelentős költség, ráadásul mivel az állatok abból állítják elő a testtömegüket, és az energia nagy része elveszik a metabolikus folyamatok során, a növényi fehérje közvetlen fogyasztása hatékonyabb energiafelhasználást jelent. Ezzel szemben a hüvelyesek közvetlenül fogyaszthatók, így a termelési lánc rövidebb és költséghatékonyabb.

Föld-és vízhasználat

A hús előállításához sokszor több vízre és földterületre van szükség az állatok legeltetéséhez és takarmánytermesztéshez. A hüvelyesek termesztése kevesebb földet és vizet igényel ugyanannyi fehérje előállításához.

Termelés és munkaerő

Az állattenyésztés hosszabb időt vesz igénybe, mivel az állatoknak növekedniük kell a vágás előtt. A növények, különösen a hüvelyesek, rövidebb idő alatt termeszthetők és arathatók. Az állattenyésztés emellett több munkaerőt és speciális infrastruktúrát igényel, mint például istállók, kerítések és állategészségügyi ellátás. A növénytermesztés általában kevesebb ilyen jellegű költséggel jár.

Kereslet és negatív externáliák

A hús iránti jelenlegi magas kereslet és a termelési korlátok magasabb árakat eredményeznek. Az állattenyésztés emellett jelentős mértékben hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához, ami hosszútávon gazdasági terheket jelenthet a szektor számára. Ráadásul a hús még amellett is drágább, hogy az externáliák nagy részét nem hárítják a fogyasztóra, hiszen az államok általában jelentős mértékben támogatják az állattenyésztést.

Nemzetgazdasági szempontok - amelyek az egyént is érintik

A hazai hús- és tejipar hosszú évek óta stabilan és masszívan veszteséges, mégis hozzájuk kerül az agrár- és vidékfejlesztési támogatások jelentős része. A jóval kisebb állami támogatásokból működő gyümölcs- és zöldségtermesztés, zöldséghajtatás már most értékteremtőbb és profitábilisabb szektor, mint a javakat felélő és a klímaváltozást is fokozó állattartás, úgy, hogy előbbieket a legmagasabb, 27%-os áfakulcs sújtja, szemben az 5%-os tej és sertéshús áfájával. Nemcsak, hogy itthon lejt a pálya az állati eredetű termékek felé, de a tej- és sertéshúsexport támogatásával gyakorlatilag a magyar adófizetők finanszírozzák a külföld fogyasztását is. Át kell alakítanunk az agrártámogatási rendszert, mert a növényi termékpályák fejlesztése, fejlődésének támogatása sokkal több nemzetgazdasági előnnyel jár, így kedvezőbb volna mindannyiunk számára.

Berezvai Zombor
A Budapesti Corvinus Egyetem docense, és a Gazdasági Versenyhivatal Versenyközgazdasági és Piackutatási Irodájának vezetője
Az idézetek forrása: másfélfok.hu, "Még annál is sokkal drágább mindannyiunknak itthon a hús és a tej, mint amit a bolti árak mutatnak" c. cikk. Közölve a szerző engedélyével.

Az adatok azt mutatják, hogy nemzetgazdasági szinten valójában az állattenyésztés nem értéket teremt, hanem feléli a javakat. Másik oldalról nézve pedig az látható, hogy a gyümölcs- és zöldségtermesztés, zöldséghajtatás egy jellemzően profitábilis ágazat állami támogatások nélkül is. Ezek fejlesztése, bővítése tehát nemzetgazdaságilag sokkal több értéket tud teremteni.

Hogyan tudom bevezetni a hüvelyeseket az étrendembe ?

Receptek

Receptek

Szeretnénk élvezetes, könnyen használható és lelkesítő segítséget adni a konyhában.

Húskérdés

Húskérdés

Jót tesz nekem, ha húst eszem? Milyen hatásai vannak a fogyasztásának? Hússal, vagy inkább hüvelyesekkel fedezzem a fehérjeszükségletemet?

Légy türelmes magaddal!

Új szokásokat kialakítani az étrendben nem mindig könnyű. Az, hogy több hüvelyest és növényi alapú ételt vezetsz be, egy folyamat, amely időt és alkalmazkodást igényel. Minden apró lépés számít – ha ma csak egy étkezésnél választod a növényi alternatívát, az már egy nagy lépés. Hallgass a testedre és az igényeidre, haladj a saját tempódban. Nem kell tökéletesnek lenned; az a fontos, hogy elindultál egy fenntarthatóbb és tudatosabb irányba!

Vannak még kérdéseid? Lehet, hogy más is feltette már: